Restrukturyzacja firmy jednoosobowej – jaki rodzaj postępowania jest najkorzystniejszy?
Data publikacji 1 kwietnia, 2025
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością, może skorzystać z restrukturyzacji. Jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego uchodzi za najbardziej efektywny? Jak się okazuje, na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się firma.
Co to jest restrukturyzacja firmy?
Restrukturyzacja to proces przewidziany w ustawie Prawo restrukturyzacyjne, który ma na celu oddłużenie firmy i tym samym uchronienie jej przed upadkiem. Dzięki restrukturyzacji firma zyskuje warunki, aby przetrwać na rynku. W procesie restrukturyzacji naprawie poddawane są jej finanse, a to przekłada się na zwiększenie jej konkurencyjności. Jest to możliwe, gdyż przedsiębiorcę wspiera kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego – doradca restrukturyzacyjny m.in. prowadzi negocjacje z wierzycielami.
Na pytanie, co to jest restrukturyzacja firmy, można też odpowiedzieć inaczej – to szereg działań, które mają pozwolić przedsiębiorcy przetrwać na rynku i jednocześnie chronią jego majątek. Do takich działań należą choćby:
-
zawieszenie prowadzonych postępowań egzekucyjnych,
-
uchylenie zajęć, jakich dokonał komornik sądowy,
-
umorzenie części zobowiązań,
-
rozłożenie zaległości na raty – wysokość rat jest dostosowana do możliwości finansowych dłużnika.
Restrukturyzacja firmy jednoosobowej – jakie postępowania są dostępne?
Z perspektywy przedsiębiorców, którzy rozważają restrukturyzację, istotne jest, że restrukturyzacja firmy jednoosobowej może odbyć się w ramach różnych postępowań. Dostępne są 4 następujące opcje:
-
Postępowanie o zatwierdzenie układu. Restrukturyzacja firmy jednoosobowej odbywa się z minimalnym udziałem sądu (sąd jedynie zatwierdza układ) i uczestniczy w niej doradca restrukturyzacyjny.
-
Przyspieszone postępowanie układowe. Wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego składa się w sądzie, a suma wierzytelności spornych nie może przekraczać progu 15 proc. sumy wierzytelności, które uprawniają do głosowania nad układem.
-
Postępowanie układowe. Jest prowadzone przez sąd, gdy suma wierzytelności spornych przekracza próg 15 proc. sumy wierzytelności, które uprawniają do głosowania nad układem.
-
Postępowanie sanacyjne. To postępowanie, z którego korzystają firmy w najtrudniejszej sytuacji. Wiąże się z dużą ingerencją w proces zarządzania firmą – tę rolę odgrywa zarządca.
Restrukturyzacja firmy jednoosobowej najczęściej odbywa się w ramach postępowania o zatwierdzenie układu. Nie oznacza to jednak, że zastosowania nie mogą mieć pozostałe postępowania – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji zadłużonego przedsiębiorcy. Stąd też restrukturyzacja firmy jednoosobowej musi być poprzedzona analizą. To zadanie dla doradcy restrukturyzacyjnego.
Jak przebiega postępowanie o zatwierdzenie układu?
Najpopularniejszy rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego w przypadku firm jednoosobowych, czyli postępowanie o zatwierdzenie układu, zaczyna się od wyboru doradcy restrukturyzacyjnego. To właśnie kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego będzie prowadzić negocjacje z wierzycielami, przygotuje plan restrukturyzacyjny i pomoże sporządzić spis wierzytelności. Co po wyborze doradcy restrukturyzacyjnego?
Kolejnym krokiem jest obwieszczenie o dniu układowym – dokonuje tego nadzorca układu. Następnie sporządzony zostaje ostateczny spis wierzytelności i przygotowane zostają propozycje układowe. Te czynności są kluczowe dla powodzenia restrukturyzacji – od decyzji wierzycieli zależy, czy układ zostanie zawarty. Jeżeli przystaną oni na propozycję, należy złożyć wniosek o zatwierdzenie układu do sądu.
Co ważne, w postępowaniu o zatwierdzenie układu, zadłużony przedsiębiorca korzysta z merytorycznej pomocy specjalisty – nie musi mieć on specjalistycznej wiedzy dotyczącej całego procesu restrukturyzacji.
Artykuł sponsorowany