Kompleksowe rozwiązania na chwasty
Data publikacji 13 stycznia, 2025
Coraz większą popularnością cieszą się tzw. paki handlowe. Są to gotowe rekomendacje aplikacji dwóch i więcej środków ochrony roślin, których działanie ma się wzajemnie uzupełniać. Powstają na podstawie najlepszej wiedzy i doświadczeń polowych firmy wprowadzającej. Pozwala to na osiągnięcie maksymalnej skuteczności zabiegu bez konieczności samodzielnego opracowania składu mieszaniny opryskowej. Gotowe zestawienie środków ochrony roślin znacznie ułatwia decyzję o zakupie i wykonaniu aplikacji.
Co warto wiedzieć o zestawach handlowych
Zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin oraz Dobrej Praktyki Rolniczej stosowanie mieszanin opryskowych jest jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza jeśli towarzysz jej obniżenie dawki środków ochrony roślin w nią wchodzących. Pozwala to na obniżenie kosztów zabiegu będącego składową ceny produktu oraz nakładów poniesionych na kilka wjazdów w pole.
W przypadku mieszanin opryskowych można wyróżnić ich dwa typy. Pierwszym z nich są zalecenia producentów środków ochrony roślin, które zostały zapisane w etykiecie instrukcji stosowania. Taka mieszanina opryskowa przeszła kompleksowe testy podczas procedury rejestracyjnej i dlatego mogą zostać włączona do etykiety stosowania. Producent, więc gwarantuje kompatybilność i możliwość bezproblemowego przygotowania cieczy opryskowej z tych środków.
Z kolei drugą grupę stanowią zestawy handlowe będące połączeniem produktów wybranych przez producentów lub firmy dystrybucyjne. Składają się one ze środków ochrony roślin, których łączna aplikacja nie została uwzględniona w przynajmniej jednej etykiecie środka. Zestaw handlowy powstał, więc z pominięciem procedury rejestracyjnej, ale zawsze jest przemyślany i skuteczny.
Warto wiedzieć
Stosowanie łączne agrochemikaliów jest stałym i ważnym elementem agrotechniki roślin uprawnych. Jest polecane przez wielu ekspertów, ponieważ niesie za sobą szereg korzyści. Do największych należą:
-
możliwość redukcji dawki produktów
-
optymalne wykorzystanie posiadanych w gospodarstwie maszyn
-
skrócenie czas pracy
-
maksymalne wykorzystanie okna pogodowego
-
uniknięcie spiętrzenia prac polowych
-
możliwość wykonania zabiegu w optymalnym terminie i warunkach
Korzyści z łącznej aplikacji agrochemikaliów możliwe, że jest więcej. Jednak należy pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, za jakość działania mieszaniny opryskowej pełną odpowiedzialność ponosi przygotowujący. Dotyczy to wszystkich aspektów, począwszy od braku skuteczności, do możliwości wystąpienia fitotoksyczności, która będzie miała bezpośredni wpływ na obniżenie plonu handlowego. Nie mniej ryzyko to jest akceptowalne, ponieważ w przypadku przemyślanych i przebadanych rozwiązań jest ono ograniczone do minimum.
Kompleksowe rozwiązania na chwasty
W związku z tym, że coraz częściej stawia się na wygodę stosowanych rozwiązań, dostawcy środków ochrony roślin z grupy herbicydów przygotowują zestawy handlowe zwalczające szerokie spektrum chwastów dwuliściennych i miotły zbożowej. Pozwala to na eliminację występujących na polu chwastów bez konieczności samodzielnego opracowania i komponowania mieszaniny opryskowej. Nie mniej, nie zwalnia to z obowiązku lustracji polowej przed wykonaniem zabiegu, ponieważ lokalnie mogą wystąpić gatunki chwastów, względem których rozwiązanie ma ograniczoną skuteczność. W dalszym ciągu należy wybierać rozwiązanie do stanu zachwaszczenia.
Doskonałym przykładem rozwiązań kompleksowych jest Rexada Pak, czy też SunPak. Oba zestawy handlowe doskonale zwalczają chwasty dwuliścienne oraz miotłę zbożową. Zawierają 4 substancje czynne, jednak SunPak charakteryzuje się większą elastycznością stosowania. Może być aplikowany już od fazy 3.liścia do fazy liścia flagowego, pozwala to na wykonanie zabiegu wiosną przy optymalnych warunkach pogodowych.
Czym jest Rexade Pak?
Zestaw handlowy Rexade Pak, który znajdziesz na: https://osadkowski.pl/produkt/rexade-005kg–s-108140, obejmuje 2 herbicydy: Rexade (florasulam, haluksyfen metylu, piroksysulam) oraz Esteron 600 EC (2,4D 2-EHE w formie estru). Takie połączenie pozwala na eliminację najważniejszych chwastów z upraw zbóż ozimych i pszenicy jarej. Rozwiązanie może być stosowane już od fazy 4 liści do końca krzewienia.
Artykuł sponsorowany